Lewandowska_Danuta_2

Danuta Lewandowska

Obraz nr 45, 1975 technika mieszana, akryl na płótnie, 54 x 48 cm

Praca, które rozgrywana jest na dwóch płaszczyznach – jedna z nich to płótno zamknięte w drewnianej skrzynce, druga – przestrzeń nad rantem skrzynki, na której rozpięte zostały cieniutkie, częściowo pokryte farbą żyłki. Właściwą kompozycję, składającą się z obu warstw tworzy dopiero oko patrzącego. Barwne kropki na płaskiej powierzchni uzupełnia rysunek wynikający z linii-żyłek. Praca op-artowa, zmieniająca się pod wpływem światła.

 

Światło, nr 35, 1975, technika mieszana, akryl na płótnie, 54 x 48 cm

„Światło” jest jedną z nielicznych prac Danuty Lewandowskiej, która posiada tytuł. Efekt snopu światła jest uzyskany za pomocą rozpiętych żyłek, kontrastujących z czarno-białą, nieco niepokojącą, „kosmiczną” kompozycją. Zmieniająca się pod wpływem prawdziwego światła emanuje ciszą i przyciąga.

 

Obraz nr 2, 1974, technika mieszana, akryl na płótnie, 103 x 78,5 cm

Kolejna gra artystki z przedstawieniem tworzonym przez dwie płaszczyzny – kropek na płótnie i linii struktury nad nim zawieszonej. Praca na pozór zdaje się idealnie dwuwymiarowa, niemal pejzażowa, dopiero dokładny ogląd umożliwia odkrycie obiektowości. To, co tworzy przestrzenność to dystans pomiędzy dwiema warstwami – powietrze oddzielające obie części konstrukcji. Jest to jedna z pierwszych prac Danuty Lewandowskiej wykorzystująca żyłki, stanowiąc nowe otwarcie w jej krótkiej, ale intensywnej twórczości.